Topluluk/Kulüp Tanıtımı

IAESTE (International Association for the Exchange of Students for Technical Experience; Milletlerarası Teknik Stajyer Öğrenci Mübadelesi Birliği) ülkeler arası “stajyer öğrenci değişim” kuruluşu olup 1948 yılında Londra’da 10 kurucu üyenin girişimi ile kurulmuştur; güncel olarak da 90'a yakın ülke bu değişime katılmaktadır. Türkiye’de ise 1953 tarihinden beri faaliyet göstermekte olup halen 30’dan fazla Üniversiteyi üye olarak bünyesinde barındırmaktadır.

IAESTE Yerel Öğrenci Kulüpleri, kurumun, öğrenciler ve şirketler arasındaki tanınırlığını artırma, staj yeri değişiminde kullanılmak üzere staj yerleri bulma, organizasyonlar için gerekli ekonomik kaynak yaratma, ülkemize gelen yabancı öğrencilerin ağırlanması amaçlarını karşılama, ülkelerin kültürlerini başka ülkelere tanıtmak ve o ülkelerin kültür zenginliklerinden yaralanmak ve sonuçta daha iyi yetişmiş dengeli bireyler oluşumuna katkıda bulunmak için kurulmuşlardır.

Öğrenci Kulüplerinin en önemli uğraşları arasında şirketlerden “nitelikli” staj yerleri bulmayı sayabiliriz. Bulunan staj yerleri her yılbaşında organize edilen değişim toplantısında diğer ülkelerin sundukları yerlerle değiştirilerek, öğrencilerimize dünyanın 90'a yakın ülkesinde staj yapabilme olanağı sağlanmaktadır. Ayrıca IAESTE bünyesindeki tüm öğrenci komitelerine çeşitli yurt içi ve yurt dışı konferansları da sunmaktadır. Yıllık olarak düzenlenen bu konferanslarda çeşitli eğitimler ve etkinliklerle IAESTE ruhu üyelere aşılanmaktadır.

IAESTE GSÜ ise 2017 Aralık'ta kurulmuş ve bu süreçte IAESTE Türkiye bünyesinde önemli bir yere sahip olmuştur. Kulübümüz üyelerine sadece teknik staj sağlamakla kalmayıp uluslararası bir organizasyonun bünyesinde çalışmak ve dünyanın çeşitlerini ülkelerini seyahat etmeyi de sağlamaktadır. 2017'den beri Çin, İspanya, Hindistan, Ürdün gibi birbirinden farklı coğrafyalara ve kültürlere öğrencileri staja gönderen kulübümüz, ayrıca Twinning adı verilen programı sayesinde kurulduğundan beri bu kısa sürede üyelerine iki farklı ülkeye seyahat fırsatı sağlamıştır. Yurt dışında hem staj yapıp hem de unutulmaz bir tecrübe yaşamak isterseniz sizleri de IAESTE'ye bekliyoruz!

Amaçları

Okulumuz öğrencilerine yurtdışı staj imkânı sunmak.

Faaliyet Alanları

İAESTE Kulübü, staj alanında faaliyet gösterir.

Yönetim

Team Member

Seren ARSLANOĞLU

Kulüp Başkanı

Topluluk/Kulüp Başkanı Seren ARSLANOĞLU
Topluluk/Kulüp Danışmanı Doç. Dr. Mehtap Dursun USTA
Yönetim Kurulu (Asıl Üyeler)
Kulüp Başkanı Seren ASLANOĞLU
Başkan Yardımcısı Kınar ÖZKARAGÖZ
Başkan Yardımcısı Lila YILMAZ
Genel Sekreter Onur YENİSOY
Sayman Kayı  BERBEROĞLU
Yönetim Kurulu (Yedek Üyeler)
Üye Buse KUROĞLU
Üye Seda HÜRMEN
Denetleme Kurulu (Asıl Üyeler)
Başkan  Tuntul Olçum ESER
Üye İncisu DÖNMEZ
Üye Ece KINSIZ
Denetleme Kurulu (Yedek Üyeler)
Üye Ekin ÖMÜR

Topluluk/Kulüp İletişimi

Email: iaestekulubu@gsu.edu.tr